Dental İmplantlar

DENTAL İMPLANT NEDİR ?

İnsanlar her zamankinden daha uzun yaşıyorlar ve düzenli fırçalama, diş ipi ve kontroller, birçoğumuzun doğal gülümsememizi ömür boyu sürdürmesine izin verirken, bazen dişlerimiz ayakta kalamaz. Yaralanma veya hastalık nedeniyle bir dişinizi veya birkaç dişinizi kaybettiyseniz Dental İmplantlar hem gülümsemenizi hem de ağız sağlığınızı gençleştirebilir.

Dental İmplantlar cerrahi yöntemlerle çene kemiğine yerleştirilen sentetik diş kökleridir. Dental İmplant kökleri yaygın olarak titanyumdur. Titanyum yedek kalça ve dizlerde kullanılan bir malzemedir ve insan kemiği ile eşleşmeye uygun bir metaldir.
Daha sonra bir yedek diş direğe sabitlenir. Diş kalıcı olarak takılabilir veya çıkarılabilir. Kalıcı dişler daha stabildir ve daha doğal dişler gibi hissederler.

DENTAL İMPLANT UYGULAMALARI İÇİN UYGUN ADAYLAR KİMLERDİR ?

Dental İmplant uygulamaları için uygun adaylar; çenesinde yeterli miktarda kemik bulunan, diş eti hastalığı olmayan, sağlıklı diş etleri bulunan, ağız sağlığına iyi olan ve sigara içmeyen kişilerdir.

TEK VE ÇOKLU DENTAL İMPLANTLAR

Dental İmplantlar çok yönlüdür: 

Bir dişin eksik olması durumunda, Dental İmplant ve artı yedek diş ile yapılacaktır. 
Birden fazla dişin eksik olması durumunda ise, planlı şekilde uygulanmış birkaç Dental İmplant kalıcı köprülerle yani yedek diş dizinleri ile desteklenebilir.
Tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda ise tam veya takma diş ve planlanan sayıda Dental İmplant ile kalıcı olarak ağza sabitlenerek uygulanabilir.


DENTAL İMPLANTLARIN DİŞLER VEYA KÖPRÜLER ÜZERİNDEKİ AVANTAJLARI NEDİR ?

Standart köprüler ve takma dişler kemiklere sabitlenerek uygulanmaz ve bu nedenle kararsız olmalarına sebebiyet verir. Bu durum güvenle yemek yemeyi veya gülümsemeyi zorlaştırabilir. Dental İmplantlar hem doğal bir görünüme sahip olmanızı sağlar hem de güçlü bir ısırma kuvvetiyle doğal dişleriniz gibi hissettirir. Destek için bitişik dişlere doğrudan bağlı olmadıkları için, Dental İmplantlar doğal dişlerinizin sağlığına etki etmez. Aslında, köprülerin sadece yedi ile on yıl, hatta kök kanallarla daha az sürmesi beklenirken, Dental İmplantlar tipik olarak bir ömür boyu sürecektir.

DENTAL İMPLANT TEDAVİ UYGULAMALARI SONRASI BAKIM

Yedek dişlerinizin doğal dişlerle aynı olduğunu düşünün. Aynı günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ve aynı miktarda düzenli kontrol gerektirirler. Tıpkı doğal dişleriniz gibi değişikliklerinizle ne kadar iyi ilgilenirseniz o kadar uzun süre dayanır.

DENTAL İMPLANT HİZMETLERİ

Dental İmplant hizmetlerimiz şunları içerir:

Sinüs Asansör Büyütme
Otojen Kemik Aşılama
İmplant Sahası Geliştirme
Bilgisayar Destekli Tedavi Planlaması
İmplant Bakımı


DENTAL İMPLANT FİYATLARI 

Dental İmplant Fiyatları uygulamanın kapsamına, tedavi uygulanacak adayın durumuna, kullanılacak Dental İmplanta ve sayısına göre farklılık gösterebilir. Dental İmplant Fiyatları türüne ve yıllara göre farklılık gösterebilir. Dental İmplant 2020 Fiyatları önceki yıllar ve devam eden yıllar ile aynı olmayacaktır. 

DENTAL İMPLANTLAR

1)İMPLANT NEDİR?

Dental implant,titanyumdan yapılan, eksik dişlerin yerine geçen ve diş kökünü taklit eden tedavi yöntemidir. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen vidaların üstüne kron, köprü gibi diş protezleri yapılarak bir veya birden fazla dişin eksikliğine çözüm bulunur. İmplantasyon sonucu fonksiyonel, fonetik ve estetik bozukluklar dişin doğal haline en yakın şekilde hastaya kazandıırlır.

2)KİMLERE UYGULANABİLİR?

İmplant tedavisi, ortalama 18 yaşının üzerinde olan ve kemik gelişimini tamamlamış bireylere yapılabilir. Ancak hastaların bazı kontrol altına alınamaya sistemik hastalıkları implant tedavisi için problem oluşturabilir bu yüzden cerrahın hastanın sağlık geçmişini bilmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar için implant tedavisinden önce ilaçlar bir süre kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda hastanın kemik yapısı yetersiz olabilir , ancak kemik oluşturma yöntemleriyle bu problem çözülebilir. Yani genel sağlık durumu iyi ve kontrol altına alınabilen hastalıklara sahip, kemik miktarı uygun olan her hastada implant tedavisi uygulanabilir.

3)ALERJİ YAPAR MI?

İmplantlar titanyumdan üretilmektedir. Titanyum biyouyumludur ve vücuda toksik bir etkide bulunmaz. Zaten yıllardır diş hekimliği ve tıp alanlarında kullanılmaktadır.

4)DENTAL İMPLANT TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

Hekim implant uygulamasını lokal anestezi altında yapar. Bu nedenle işlem esnasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Ancak lokal anesteziğin etkisi geçtikten sonra hastada şişlik ve ağrı normaldir. Ama bu ağrı hekimin verdiği ilaç kullanımı ve  şiş bölgeye soğuk uygulama işlemiyle tolere edilemeyecek bir ağrı değildir.

5)İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Genel olarak işlem süresi implant sayısına bağlı  olarak değişir. Başlangıç implant uygulaması yani implant başı hastaya 10 dakika gibi kısa bir sürede takılır. Dişetinin altında konumlanan implant için kemikle kaynaşması beklenir. Bu süre ortalama 3 ay kadar sürebilir. Eğer hastanın kemik miktarı ve kalitesi yetersizse bunun için kemik oluşturma yöntemleri kullanılır ve süre 6 aya kadar çıkabilir. Bu süreç tamalandıktan sonra iyileşme vidası takılır. Son aşama olarak gerekli protez provaları gerçekleştirilir, porselen kaplamalar yapılır.

6)İMPLANTIN BAŞARI ORANI NEDİR?

Dental implantların başarısı tek bir duruma bağlı değildir bu yüzden kesin değil genel bir kanıya varılabilir . Yapılan araştırmalar bu oranın ortalama %98 başarılı olduğu yönündedir. Başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi hem implantın başarısını hem tedavi süresini belirleyen hastanın kemik miktarı ve kalitesidir. Tedavi sırasında dikkat edilmesi gerken implant kalitesi, hekim seçimi, yeteneği ve deneyimi,cerrahi işlemin gerçekleşeceği ortam, cerrahi işlemde doğru tekniklerin kullanımı, kullanılan malzemeler ve cerrahi ortamın steril olması, hastanın genel sağlık durmu gibi faktörler oldukça etkilidir. Bunun yanında tedavi sonrasında da hastanın ağız hijyenine dikkat etmesi bu faktörlerden biridir. 

7)İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Yapılan arştırmalar sonucu %95-%98 hastanın implantlarını en az 10 yıl kullandığına ulaşılmıştır bu süre, hastanın implant sonrası ağız bakım hijyeni ve hekimin doğru planlama ve uygulamasıyla ömür boyu devam edebilir. Ağız hijyenine dikkat edilmediği zaman implantın kendinde değil ama etrafındaki kemik dokuda bozulmalar yaşanır ve bu implantı kaybetmeye neden olabilir.

8)İMPLANT SAYISINA NASIL KARAR VERİLİR?

İmplant sayısı hastadan hastaya farklılık gösterir. Bu sayının belirlenmesinde, hastanın yaşı,hastanın eksik diş sayısı, kemiğin implant için uyumlu olup olmaması, hastanın  maddi durumu etkili faktörlerdir. Örneğin tüm dişlerini kaybetmiş bir hasta için bir çeneye yapılan implant sayısı 6 olabilir ya da 3 diş eksikliği olan bir hasta için köprü yaptırmaktansa 2 adet implantla bu durum daha sağlıklı bir şekilde halledilebilir. Sonuç olarak eksik her diş için bir implantın gerektiği düşüncesi hastadan hastaya farkeden bir durumdur.  Hastanın şartları ve hekimin planlamasıyla en uygun tedavi şekli bulunup sayı belirlenmelidir.

9)İMPLANT HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

İmplant tam ve kısmi dişsiz hastalarda, çene ve yüz defektleri olan hastalarda, hareketli protez kullanımında zorluk çeken hastalarda, dişlerini prepare ettirmek istemeyen hastalarda, oldukça uzun boşluk içeren sabit protez hastalarında, aşırı kusma refleksi olan hastalarda, tek diş eksikliğinde, travmaya bağlı diş kaybı ve kök kırığı olan hastalarda başvurulan bir tedavi şeklidir.

10)SİGARA İÇMEK İMPLANT  TEDAVİSİNİ ETKİLER Mİ?

İmplant tedavisi yapılacak olan dişin çekilmesi gerekir. Çekimden sonraki 3 gün sigara kullanılmaması hasta için enfekte olma riskini azaltır. İmplant tedavisinde sigaranın yol açtığı bir diğer sıkıntıysa kemik iyileşmesinde gecikmeye neden olmasıdır. Kesinlikle implant yerleştirildikten sonraki 24 saatte sigara içilmemelidir. Hastaya önerilen işlemden sonra  1-2 hafta sigaraya ara vermesidir.

11)İMPLANT KANSER YAPAR MI?

İmplantlar titanyumdan yapılmış diş kökünü taklit eden yapılardır.  Titanyum vidalar sadece ağız içinde değil vücudun diğer kemik dokularında da kullanılmaktadır. Ve kanıtlanmış kanser yapıcı bir etkileri yoktur.

12)İMPLANTIM DİŞİMİN ÇEKİLDİĞİ SEANSTA YERLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Evet yerleştirilebilir. Ancak aynı seansta bu işlemin yapılıp yapılamayacağına çene cerrahisi uzmanı karar vermelidir. Çekilecek dişte enfeksiyon mevcudiyeti, kemik miktar ve kalitesinde bir problem varsa aynı seansta yapılmayabilir.


 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et